pátek 30. října 2009

Hovory s H. Pokorou

Tento víkend to bude už dva měsíce co jsem bez práce. Jsem z toho už velmi znaven. Každý den mačkám F5 a kontroluji mail. Zbytek dne se snažím vyplnit pátráním po práci, hraním starých her a koukáním na filmy a seriály z minulého režimu. Na první pohled to může být zábava a prvních čtrnáct dní až měsíc to taky zábava je. Ale časem se to začne zajídat.
Nyní čekám až se mi ozvou ze dvou firem. Ta jedna je velmi velká a známá, nedělám si ovšem iluze, že by se vůbec ozvali. Pracovní náplní je přesně to co hledám a tak by to bylo skvělé. Negativum by asi bylo jen, že bych musel někam dojíždět, ale to je naprosto samozmřejmé. Druhá firma mi asi moc nezaplatí. Jenže po dvou měsících jsem tak zoufalý, že na penezích nesejde, jenom to musí být alespoň XX XXX, abych mohl platit soczdrav a nějaké peníze domů. Výhoda této druhé firmy je, že jí nemám ani minutu chůze od svého bydliště a pracovní doba je také velmi příznivá. Dostal jsem odpověď, že až zpracují všechny maily, tak se ozvou. To bylo před 8 dny. Snad se ozvou, o tohle místo bych stál.
Před několika dny jsem měl tu čest doprovázet Hynka na konzultaci do jeho školy. Cestou musíme okopírovat několik stránek z půjčené učebnice angličtiny, a já se tak po více jak měsíci dostávám do bezprostřední blízkosti mého bývalého pracoviště. Jakožto člověk, který je 90% dne ve vzpomínkách na minulost, jsem měl opravdu na krajíčku. Tady jsem přecházel most, tady jsem koukal na lodě, tady jsem přecházel na druhou stranu silnice. Po okopírování učebnice jedeme metrem do Jinonic. Cestou Hynkovi navrhnu aby si šel zajezdit motokáry na místní trati. Hynek se zdráhá, že je to moc drahé. Nakonec ale souhlasí, a dokonce přichází s vlastním návrhem abychom jeli do Radotína. Souhlasím tedy a vystupujeme z metra. Jdeme k Hynkově škole a já mám jít dovnitř. To odmítám protože je zde enormní množstv lidí. Volím raději netradiční vyhlídku na Prahu. Po chvíli se orientuji a bavím se tím, že si řeknu, kde je co a snažím se ot najít nebo určit směr. Háje - támhle. Malvazinky - támhle. Strahov - vidím táhmle. Je to velmi zábavné. Zábavné to taky musí být pro kolemjdoucí velectěné studenstvo. Po chvíli se Hynek vrací s tím, že porada nad knihou s profesorem stála za starou belu. Z toho co mi vyprávěl jsem skoro nic nepochopil. Ostatně jako vždy. Hynek také říká, že plán zájezdu do Radotína musíme zrušit, neboť musí být v 18:05 v centru Prahy. Jdeme tedy Jinonického Kart centra. Po cestě opět vzpmínám kdy jsem tady byl naposledy. Dochází mi, že moje vzpomínky nemusí zajímat ostatní okolo a tak se omlouvám. Hynek tvrdí, že je to v pořádku, ale že je to trochu důchodcovské. Osobně bych už byl rád v důchodu. Měl bych svůj Nissan Tiida sedan, svojí zahrádku a klid. Přicházíme ke Kart centru. Je zamčeno. Máme tedy spoustu volného času a tak jdeme pěšky zpátky do centra. Po cestě hovoříme o profesorstvu, o tom, jak filosof nahlíží na ostatní lidi a jak je může narozdíl od matematika prokouknout. Hynek také tvrdí, že mám všechno k tomu abych se živil psaním, což se mu snažím vyvrátit. Moje jediná výhoda by byla, že na rozdíl od většiny spisovatelů bych si mohl udělat sám grafikou úpravu knihy. S pomocí bývalích kolegů. Jistě lákavá představa.
S Hynkem také vedeme diskuzi o obrovské sociální nespravedlnosti. Jeho spolužáci se vozí v prestižních vozech německé provenience, v těch vozidlech, které já vodím pouze v počítačové hře. Jak je to možné, to stále nechápu. Den poté mi Bernard posílá fotografie spolužáka ze střední. Idiota, který měl tahák i na maturitní písemnou práci, a který proslul žadoněním o váš vyplněný test. Očividně je ale za vodou a vozí se v "pašíkovi." Chmpff. Stává se ze mě profesionální nezaměstnaný, který nadává v diskuzích na novinky.cz.

úterý 27. října 2009

Takhle bych si to představoval...

... stavět si pro sebe srub a dostávat za to peníze. Jen bez medvědů, kanců, klíšťat, komárů, much, masa a s počítačem, těstovinama a velkou hromadou flanelovejch košil. Teď jen, jak to zařídit...

pondělí 26. října 2009

Mr. Torrance


neděle 25. října 2009

Sám doma

Rodiče odjeli k babičce a tak jsem přes víkend doma sám. Těšil jsem se na to, že se konečně pořádně vyspím.
Šel jsem si nakoupit jídlo na víkend. Budu jíst to, co vždycky. Staromládenecké těstoviny, které se lepí a pivní sýry. Chtěl jsem zakoupit Pigi čaj, protože jsem ho zahlédl ve znělce Ženy za pultem (aahh, nechal jsem se zlákat třicet let starou reklamou). Nakonec, ale odolávám pokušení, protože tento čaj nemá zrovna nejlepší pověst. Nechci vysvětlovat, kde se tento, podle mnohých pomník komunismu, vzal u nás doma. Pigi čaj koupím až budu bydlet sám. Po cestě se zastavuji u vietnamců a beru první víno, které vidím. Doufám, že mi pomůže se spánkem.
Po zazdění se těstovinami otevírám láhev. Piji rovnou z ní, protože kdo se má pořád mýt se skleničkami. Při sledování brutální kombinace filmů Jen tak si trochu písknout a My děti ze stanice Zoo se mi pomalu začíná motat hlava a noční Berlín osmdesátých let, plný neonových světěl vypadá opravdu krásně. Po dokoukání ulehám, ale překvapivě mi chvíli trvá, než usnu.
Probouzím se. Je 4:35. Spal jsem čtyři a půl hodiny, což je o půlhodiny více, než normálně. Vypil jsem jednu láhev vína, to znamená, že kdybych se chtěl vyspat devět hodin, musel bych lahví vypít ještě asi osm. To není v mých silách. Snídám tatranku a lipánka. Přemýšlím, že bych se měl opět pozorně podívat na znělku Ženy za pultem, jestli tam nenajdu nějaký produkt, které se prodává dodnes. Po chvíli něco takového skutečně nacházím. Jedná se o prací prášek Merkur, jehož potomek existuje i dnes.
Jak vidno potřebuji spát. Dělám si třesalku. Tu na nespavost doporučuje matka. Mě přijde, že je to jen kytka vylouhovaná ve vodě. Nikdy neučinkovala a když už, tak mi její účinnost vsugerovala matka. Po vypití se cítím stále stejně a tak teď courám po google.maps a smějeme se s Bernardem Mocovi.

čtvrtek 22. října 2009

Zápisky z nočního experimentu

22:50 - Shlédnut seriál Žena za pultem, díl čtvrtý - řeší se vztah Oskara a Lady (Michal to sleduje z úkrytu. :)))
Zatím nepociťuji náznak únavy

***

01:00 - Král Šumavy - "Tři chlapi mně prošli..."
Ponurá atmosféra bažin a přímý pohled Radovana Lukavského mě rozzívá. Jdu to zkusit. Moc dlouho jsem nevydržel.

středa 21. října 2009

Experiment - Jak dlouho vydrží nezaměstnaný člověk bez spánku?

Dnes ráno jsem našel grafické studio, které dle svého webu hledalo nějaké pomocné síly. Okamžitě jsem tedy napsal a zaslal balíček na ukázku. Celý den jsem mačkal F5 až na večer se ozvali, že už mají plno. Proč ale na webu někoho shánějí? Ale aspoň odpověděli.
Několik posledních pár týdnů nemůžu pořádně usnout. Vyspím se vždy maximálně 4 hodiny a pak už nezaberu. Stejně je zvláštní, jak se tělo nezaměstnaného člověka dokáže měnit. Neuvěřitelným tempem mi padají vlasy. Shodil jsem 4 kila. Kruhy pod očima jsou nyní velmi znatelné. Každým dnem čekám první nádor někde na těle. Mám neustále mokré ruce od studeného potu a na nohou mám dvoje ponožky a stále mi je zima. Celý den se nalévám horkým čajem s medem a citrónem, ale nemá to žádný účinek. Mám nutkání požádat Xavera o prášky na spaní, ale je docela možné, že bych si v horší náladě vzal poněkud vyšší dávku a pro moje blízké by z toho bylo nepříjemné zařizování. Raději si prášky nechám od těla. Bude to tak prozatím lepší.
Abych se tedy rozptýlil, zkusím nespat, jak jen to půjde. Pro člověka navyklého na noční život by to nebyl problém, ale já jsem byl zvyklý v noci spát. Můj rekord je 22 hodin bez spánku. Sledoval jsem přenos čtyřiadvacetihodinovky LeMans v roce 2008. I nyní mám co dělat. Sehnal jsem si totiž seriál Žena za pultem a tak se budu v noci protloukat samoobsluhou 70. let. V zásobě mám ještě spousty hudby z let osmdesátých. Předpokládám, že na první noc to bude stačit.

úterý 20. října 2009

Neplacená reklama - Klikej


Pomalu ke dnu

Atmosféra doma pomalu houstne. Nikdo si nenechá vymluvit, že automatická "znalost" fotošopu mi automaticky nezaručí misto. Je mi dokola opakováno, že jak se zdá bez fotošopu to nepůjde, s tím souhlasím, ovšem kontruji tím, že fotošop se snažím pochopit už od střední. Že mi už X lidí ukazovalo, jak se s ním dělá. Ale problém je v tom, že na "profi" úroveň se nikdy nedostanu. To nikdo nechce pochopit. Přeci mě to na nějakém školení naučí. Jo jasně, naučí mě to co už znám. Diskuze tedy končí tím, že si půjdu hledat jakýsi certifikovaný, předražený kurz, kde mi profesionální fotgraf řekne co a jak. Jenže to bude pořád stejné. Dostanu fotku k upravení, nějak pošoupu táhlama v úrovních a z mojí strany je hotovo. A to rozhodně není profi úroveň. O ořezech ("vykrytí") se už vůbec nezmiňuji. Prohlašuji, že na kurzu se opravdu budu snažit, ale výsledek bude stejný.
Napadá mě geniální myšlenka. Co kdybych zkusil ulít se někam na nějaké, na první pohled, nelogické místo. Chvilka přemýšlení a výsledek je jasný. Lámat Haló noviny. Skutečně to dává smysl. Tam nebude nijak velký nával. Co to obnáší pracovat jedno patro pod partají jsem se dozvěděl z insiderského deHaló blogu. Texty jsou již staré, pochybuji, že by se tam za tu dobu něco změnilo. Problém by mohl být ve vybavení. Partaj, jak známo, nemá peněz na rozhazování a to se jistě odrazí v softwarovém fondu. S Xaverem si děláme srandu, že se tam láme v typografickém programu Pionýr a fotografie se upravují v elektronické verzi kalkulátoru Sčot. Hehe. Snad aspoň ty XPčka tam budou. Budoucnost je to jistě lákavá. Každé ráno bych vstal ve svém bytě vybaveném nábytkem ze 70. let. Šel bych na parkoviště ke svojí nové Ladě Kalina. Zaparkoval bych na stranickou kartu u partaje a šel bych lámat v Pionýru. Časem tam zkusím napsat. Z domova to mám blízko. Ideální práce.

Malá ukázka z deHaló

"... To se ale pak odehrávají scény. Dveře kantýny rozrazí traktorista Dolejš a za ním pospíchá důchodce o holi a má zaručený recept, jak zvýšit volební preference KSČM. Dolejš si objedná jídlo, ptá se fanouška, jestli nebude také. Dá si jedno pivo, Branika. Mezitím co místopředseda kydá vidlemi do jídla, jak je zvyklý, jeho protějšek popíjí pivo, cintá si po bradě a radí jak to všechno je a jak to všechno mají dělat. 
Soudruh s funkcí trpělivě poslouchá. To je na nich neuvěřitelné."

pondělí 19. října 2009

Čekání

Dnes je pondělí. Pondělí znamená "začátek týdne", tedy termín, který použila přísná paní v černém, jako časový horizont, ve kterém dají vědět co dál.
Po usednutí před počítač zběžně kontroluji mail. Nic nepřišlo. Takhle po ránu to přece po nich nemůžu chtít. Den si tedy krátím házením šipek přičemž každých deset minut máčkám F5 a na telefonu pro jistotu deaktivuji tichý režim.
Ráno uplynulo jako nic a je tady poledne. Dosud se nikdo neozval a tak si jdu ohřát jídlo. Během toho mi pomalu dochází, že mě nevezmou a tak přemýšlím co budu dělat dál. Popravdě vůbec nevím co bych měl dělat dál. Mám si nějak pozastavit živnosťák? Na co mi vlastně je? Nemám žádné kontakty na potencionální melouch a z toho zbytku peněz co mám, neůprosně odcházejí peníze na soczdrav. Mám se pak stát "profesionálním" nezaměstnaným? Nebo mám hledat dál? Ale kde? Jak dlouho můžu takhle přežívat?
Je 14:00 a já právě domyl nádobí. Kousek vedle na stole je položený telefon kdyby někdo náhodou volal. Vracím se ke stolu a kontroluji poštu. 1 nová zpráva. Ajaj. Tak teď je to už jasný. Kdyby mě brali tak budou volat. No jasný.

 
Dobrý den, 

potěšil nás Váš zájem o práci v naší firmě. Bohužel Vám tímto musíme oznámit, že jste 
pro nadměrný počet uchazečů nepostoupil do dalšího kola výběrového řízení.
Přejeme Vám hodně úspěchů při hledání zaměstnání.

Tak. Co se teď má dělat? Mám na to nějak odpovědět? Asi ne, co bych asi psal.


Dobrý den, 

jsem nadšen, že jste mi napsali. Doufám, že vyberete toho nejlepšího kandidáta. Někoho, kdo úmyslně přechválil svoje schopnosti aby se Vám vlísal do náruče. Někoho, kdo si věří a je připraven poprat se s klávesovými zkratkami a někoho, kdo neplatí stravenkami.

To Vám přeji.

To asi ne. To je kravina. Nebudu odpovídat. V hlavě mi to šrotuje, ale nemůžu se dobrat k nějakému činu. Tak tady tak sedím a čumim. A do toho všeho včera Button vyhrál titul. Průměrný pilot na nadprůměrném voze. Všechno je špatně. V hlavě se mi rojí monolog Páťi Tlučhoře. Imrvére nezaměstnaného.

"T-To je svinstvo ale... to je jasný tohle no... to je jasný. To nemůže vycházet. Já sem mu dodal 50 budek do firmy Pěnkava a von mi klidně řekne, že mě nepotřebuje. Tak teďkon počítám, jak to s... s tim... s tim pojištěnim s těma daněma je. Že jo, no to je jasný. Prostě... Nechce mě! Nemá prej na to... prej to zavírá. Když nemáš ptáka, nemáš budku! No co budu dělat? Co já vim.

Vítěznej lid... vítěznej lid... jak dopad, vítěznej lid. Joo lid, lid to sem byl taky já. Jak se to pak panečku... mno... teď se... ty choděj teďka všichni.... dycky sem chodil na červenou... červená měla dycky zelenou... dejte mi pokoj... auta... jeej to sou nooo... to já nemám... to má jenom někdo zase... tenhle taky určitě... šupák jeden... no a najednou je za vodou ani neví jak... všem spadly domy do klína... mě nic, jak to je možný tohle? Já nic nikdy nic... noc sem neměl, nic sem nezdědil... privatizace a mně prostě nedali nic, já nevim co sem to měl za rodiče... já byl dycky dělník... vykonával sem, poslouchal sem...celej život sem poslouchal...věřil... VĚŘIL SEM!"

pátek 16. října 2009

čtvrtek 15. října 2009

Pohovor

Dnes jsem byl na pohovoru. Vyrazil jsem dle mého názoru tak akorát a vím v kolik mám přijet. takženepřijedu o hodinu dříve jako na minulém pohovoru. Po vystoupení z tramvaje jsem se podíval na rozvrh jízdy autobusů . Paráda, další jede za dvacet minut. A zrovna je tak krásné počasí. Musím se projít abych se zahřál. Po deseti minutách jsem se vrátil zpět na zastávku a mrznul tam. Autobus s mírným spožděním přijždí a já nervózně kontroluji kolik mi zbývá do vypršení lístku z tramvaje. Nakonec dorážím na cílovou stanici asi o 50 minut dříve, než jsem počítal. No dobrá. Ještě z autobusu jsem zahlédl firmu kam jdu, a musím tedy nějakým způsobem nahnat čas chozením v jejím okolí.
Několik desítek minut motání se ve vlhké zimě se na mě podepsalo. Smrkám čím dál častěji a chůze už také není nejplynulejší. Pět minut před stanoveným termínem zvoním na vchodové dveře. Po chvíli přichází nějaká slečna otevřít. "Na pohovor?" "... Ano, já jdu na pohovor." "Tak pojďte za mnou," a následoval jsem jí po velmi strmých schodech. Usazuje mě v místnosti s nějakými sekretářkami. Pomalu rozmrzám, když tu náhle vidím přísnou paní ve středních letech a celou v černém, jak vyprovází nějakého muže ze dveří. Podíváme se s mužem na sebe a kýváme na sebe hlavou. Asi další zájemce o volné místo, pomyslím si. Přísná paní v černém si mě vyzvedne a jdeme do jiné místnosti. Tam paní podává ruku, což činím také se slovy "Mám zmrzlou ruku." Paní uzná, že zmrlá skutečně je a pak pronese něco o počasí. Jsem vyzván abych se posadil a začíná rozhovor.

Přísná paní v černém: Můžu poprosit jméno?
Nezaměstnaný: Nezaměstnaný.
Ppvč: Tak, co vás vedlo zrovna k nám?
N: Nooo, eeeehh...eeehh já sem... jak sem hledal práci, tak mě zaujala ta sazba a zlom knih, což jsem dosud nedělal, ale velmi by mě to zajímalo. (táák, pěkně v klidu.. nikam to nežeň)
Ppvč: HmHm. Vy jste teda před tím pracoval v té... tady to má, v té Timba Media, tak jste skončil po roce...
N: Po roce, měsící a jednom dnu. (hehe, dodnes si myslim, že to nebyla náhoda)
Ppvč: No vidíte, proč jste tam skončil?
N: No, vydavatel ukončil činnost jednoho časopisu a bylo rozhodnuto, že už je zbytečné mít grafika navíc... Teda takhle mi to aspoň zdůvodnili. (jaké byly asi pravé důvody?)
Ppvč: A časopis skončil proč?
N: No, prý už to nějak dlouhodobě prodělávalo, asi. (prodělávalo to pořád)
Ppvč: Vy jste říkal, že by vás zajímali ty knihy. Jaký máte, vy sám, vztah ke knihám?
N: Ehhhh..noo... Jak sem pracoval s tim textem, tak sem přestal číst knihy a časopisy, protože bych to pořád zkoumal a nic bych nepřečetl. Ale poslouchám audioknihy. (pěkně... Pěkně)
Ppvč: A co jste naposledy poslouchal?
N: Naposledy (ajaj).... naposledy Švejka. Ne toho od Wericha, je to nějaká novější verze.
Ppvč: Aha, Aha. No, na mě je to přílíš pomalé...
N: (!!! co? já?)
Ppvč: ...já jsem při čtení velmi rychlá.
N: Hehe
Ppvč: Máte nějaké koníčky? Lidé mají nějaké koníčky.
N: Ano, koníčky... Šipky a motorsport.
Ppvč: Hehe, no vidíte, to jde i zkombinovat.
N: Ano, pokud by jste byla tak schopná, tak skutečně jde házet šipky z jedoucího vozidla. (hááá fany gáj)
Ppvč: ... Já  myslela jako třeba někde v hospodě, jakože hážete a při tom můžete sledovat nějaký přenos.
N: ... Ano... Tak je to taky možné. (tak to zase uklidníme)
Ppvč: Mno, jak by jste sám sebe chrakterizoval? Jaké máte přednosti?
N: Přednosti...eeehhh...uuhhmmm...dochvil... (proč mě to nenechala doříct?)
Ppvč: A zápory?
N: Neustálá nervozita. (tak teď mě už vůbec nevemou)
Ppvč: A teď ty programy, jak umíte ten photoshop, illustrator, indesgn?
N: No photoshop velmi bídně, to se vlastně týká fotografíí celkově. No a ill, tak nakreslim něco. Ale ne na tabletu. (ať zapomene na ty fotky a photoshop!!!) 
Ppvč: Používáte klávesové zkratky?
N: Tak občas. (k čemu... myší)
Ppvč: JAK OBČAS?!
N: Když je potřeba? (myšííííí..)
Ppvč: U nás se dělá jenom ve zkratkách. Hlavně v tom Indd. Tam to hrozně urychlí práci. Jaké by jste měl finanční požadavky?
N: No, tak po několika měsících jsem se vypracoval na závratných XX XXXkč, tak kdyby to bylo třeba nad XX XXXkč, tak by mi to vyhovovalo. (nenápadně...)
Ppvč: No u nás mají grafici XX XXX a prémie za další věci. Máte teda vy nějaké otázky?
N: Já? Otázky? Noooo... jaké? (neptej se na stravenky)
Ppvč: No to já nevim jaké.
N: Mhhhhhmmmm... Máte tady někde nějaký obchod, kde berou stravenky? (stupid STUPID)
Ppvč: ???... No já nevím... asi... asi někde ano... No, tak jestli nic jiného nemáte, tak můžete jít. My se počátkem týdne ozveme.
N: Počátkem týdne? (no snaha byla)
Ppvč: Ano počátkem týdne. Nashle.
N: Nashledanou (je venku furt tak hnusně?)

Vyprovodil jsem se sám a mrazem jsem kráčel čekat dalších dvacet minut na autobus. Během cesty domů jsem si začal uvědomovat, co jsem to tam navykládal. Nakonec ale co. Nelhal jsem. Jen budu hodně dlouho hledat práci.

středa 14. října 2009

Osmdesátky



Našel jsem náhodou stránky pro milovníky skvělých skladeb z let osmdesátých. Doporučuji hlavně podsekci dnes již legendární ruské kapely Steklovata, kde jsou i zábavné fotografie. Usedněte, zapněte zvuk a užívejte.

Návrat do budoucnosti - Dny minulé a den současný

Poslední záznam unudil všechny, včetně mě. Poskočíme tedy do současnosti, protože cesta zpět nebyla až na obrovskou bolest nohou nic moc zajímavého a já zpětně popíšu co se událo v několika minulých dnech. Aby se neřeklo, tak do minulého záznamu vložím několik provařených anekdot z prostředí zaměstnaných lidí. Text tak dostane tu kýženou šťávu. Tam, kde je vyobrazen klaun začíná vtip.
Minulý čtvrtek se konečně někdo ozval. No ozval, poslal dotazník k vyplnění. Jedná se o lámání knih, nebo něco takového. Z dotazníku vyplývá, že firma k mojí smůle zřejmě pase po nějakém invalidovi a tak mě moje odpovědi na otázky jestli jsem plně mobilní (ANO), jestli mám zdravotní omezení (NE), jestli pobírám invalidní důchod (NE) staví předem do role outsidera. Ovšem kolik je grafiků invalidů? HA? A kolik jich může pracovat tolik hodin co já? HA? Jestli se nestydím, že chci přebrat práci invalidům? Ani ne. Dobrý skutek už jsem vykonal tím, že jsem nějakému chudákovi přenechal místo ve Včele. Nehledě na to, že ten chudák si tam počíná líp, než já. Na závěr dotazníku je položka, která mě definitivně odsune vzad. "Mzdová představa." No a co. Z něčeho přece musím platit daně, soczdrav a taky bych si chtěl koupit třeba nějakou pěknou košili. Píšu částku, kontroluji a se srdečným pozdravem zasílám. Zatím se nikdo neozval.
V pátek se Xaver chlubí, že má k dispozici VW Polo. Z půjčovny. Přemlouvá mě, abych si dal kolečko před Travisovým domem. Po chvíli hádání přijímám s tím, že se mi to může za 30 let v autoškole hodit. Těsně před odchodem zvoní telefon. Nějaké neznámé číslo. Á, to bude ta práce pro invalidy! Zvedám a nestihnu si poslechnout kdo vlastně volá. Stíhám pouze to, že jsem pozván na pohovor. Ptám se jestli mě zvou do toho města kde firma sídlí (sidlí ve východních čechách). Dostává se mi překvapené odpovědí, že ne, že je to v Praze. Najednou mi to dochází. Kdysi dávno jsem odpověděl na jeden inzerát a to bude ono. Snažím se tedy hovor zachránit tím, že jsem myslel, že už se mi neozvou. Nakonec domlouváme datum pohovoru a já mohu vyrazit za Xaverem. Sraz máme na jednom náměstí. Když už tam skoro jsem, zastavuje mě policista že ulicí pokračovat nemohu. Je to totiž o to místo, kde nedávno došlo k tragédii, kdy se v opravovaném domě zřítily stropy.Volám tedy Xaverovi, že musí čekat, že dorazím později.
Cesta k testovacímu polygonu ubíhá velmi pomalu, ale nakonec dorážíme na důverně známou silnici. Děsí mě, že je tu docela hodně aut a díky tomu, že já jezdím "příliš u kraje", mohl bych je škrábnout. Xaver zastavuje a chvíli debatujeme abychom oddálili můj nástup za volant. Nakonec Xaver rozčileně vystupuje, řka ať už jdu řídit. Tedy usedám za volant a divím se ,že pedály jsou uplně jinde než u mě na počítači. Volant je také nepřirozeně velkého průměru. Zkušeně šlapu na spojku a ujišťuji se, jestli není zařazeno. Otáčím podivným klíčkem v zapalování a motor startuje. Xaver prohlašuje něco o, že jsem to nenechal nažhavit. Motor, ale beží a tak to neřeším. Řadím za jedna a pouštím spojku. Nic. Pouštím jí víc. Nic. Začínám být nervózní a přidávám plyn. VRUUUM. Ubírám plyn. Pouštím spojku až témeř do polohy "nesešlápnuto" a nic. Xaver říká, že povolí ruční brzdu a bude vše v pořádku. Vozidlo se skutečně rozjíždí. Okamžitě se orientuji a po upravení poloh pedálů se mi daří sice trochu hlučný, ale klidný start. Řadím za dvě, ale hned na neutrál protože se blíží křižovatka. Zní vyjíždím opravdu velmi napravo a Xaver mi sahá po volantu. Nakonec je vše v pořádku a já se chystám odbočit na místo odkud jsme vyjížděli. Jenže ouha, tam stojí auto a řidič si čte. Xaver mě vybízí abychom tedy pokračovali rovně, což činím. Řadím za tři a před námi se objevuje velmi frekventovaná silnice. Opakovaně říkám, že tam nejedu a Xaver se pouze směje. Nakonec vyřazuji a zastavuji u kraje. Xaver je možná trochu překvapen, že mi to nechcíplo, ovšem to se majiteli Logitechu G25 stát nemůže. Usedám na sedadlo spolujezdce a jedeme hledat klidnější místo. To se nám nedaří a tak rezignovaně sjíždíme pod Vyšehrad. Cestou po serpentýnách se mi podaří vyprovokovat Xavera aby tahal za ruční brzdu. Vozidlo ale do očekávaného driftu nepřejde. Holt moderní auta s élektronikou. Favorit by se utrhl hned. Bavíme se tedy alespoň hvídáním pneumatik na semaforech. Ještě před tím, než mě Xaver vysadí, stačí zatroubit na jižanské turisty, kteří stojí ve vozovce. Domlouvám mu, aby tak nečinil, ale on se pouze směje a vysazuje mě.
V tomto týdnu se mi stala jedna zajímavá věc. Bývalá kolegyně dala z různých důvodů adresu na blog jedné svojí kamarádce. Jedná se o pohlednou blond instruktorku spinningu (dlouhý nohy, pevný tělo, víme) Prý jí to velmi zaujalo, čemuž se směju. Kolegyně jí také přesvědčí aby se mnou komunikovala přes icq. Oba nezávisle na sobě se tomu dívíme, ale skutečně se spojujeme a já si tak mohu vychutnat komunikaci s cizí ženou, což je pro mě něco velmi nezvyklého a nového. Moje mysl se už plní roztodivnými představami co by, kdyby, ale samozřejmě, že po několika dnech komunikace přestává. Slečna není online a je dost možné, že jsem v invisible a ignore listu, ale alespoň jsem si mohl psát se... se ženou.
Včera mi přišel zajímavý mail s tajemným předmětem zprávy LMC G2. Celý natěšený ho otevírám a zjišťuji, že se mi sděluje, že vybrali někoho jiného. Chvíli si věci srovnávám v hlavě a se mi vybaví, že před měsícem jsem opravdu psal do tohoto nakladatelství. Je sice fajn, že mi HR specialista s ženským jménem překopíroval automaticky vygenerovanou zprávu, ale proč to trvalo měsíc to nevím. Neříkejte mi, že se měsíc vybírá ideální kandidát. No nic. Zítra mě čeká domluvený pohovor. Je to velmi z ruky a tak budu muset jet mhd.

pondělí 12. října 2009

Cesta na Háje


Je úterý a tento víkend pojedu opět na vesnici. Dnes je ale den, kdy se po několika letech vydám po svojí trase ke škole, kde jsem studoval. Škola je na Hájích a já bydlím v centru, čili nějakých 15-16 kilometrů tam a to samé zpět. Kdysi jsem to už šel, vyrazil jsem ale pozdě a domů jsem po 8 hodinách dorazil až pozdě večer. Dnes vycházím z domu v půl jedenácté.
První co si musím ujasnit je to, jakou verzi cesty zvolím. Jsou dvě varianty. Buď můžu jít přes Václavské náměstí, přes Nuselský most a nějak se promotat Pankrácem k Budějovické. Druhá varianta je chůze podél řeky až do Podolí a poté Jeremenkovou nahoru na Budějovickou. Tuto variantu jsem ještě nešel a tak vyrážím. První část cesty je velmi jednoduchá. Řekněme, že vyrážíme od hotelu Intercontinental. Půjdeme až k řece a podél ní míříme k průchodu v domě, kde sidlí populární discotrysko karlovky. Tady se propleteme mezi prodavači cetek a pokračujeme podél vody. Máme krásný výhled na Střelecký ostrov. Tady na mostě Legií bych normálně odbočil a po mostě bych šel do práce. To už ale nikdy neudělám a tak můžeme v klidu pokračovat ke galerii Mánes. Byl jsem uvnitř jenom jednou, kdysi dávno na střední. Vystavovali se tam boty. To logicky, znamená, pokud se v patře dole vystavovali boty, musel být v patře nahoře motocykl. A ten tam skutečně vystaven byl. Byla to první generace Hondy Gold Wing zprzněná nějakým umělcem.


Krátce po vstupu do EU...
Odchází zaměstnanec v sedm večer z firmy a šéf se ho ptá:
"Co je? Bereš si půl dne dovolené?"
"Ne, jdu na oběd........."


Za galerií se, zatím rušná, cesta uklidní. Nepůjdeme totiž dále vedle silnice, ale sejdeme na nábřeží. Jdeme kolem botelu Matylda, před kterou stojí nejnovější výkřik japonského automobilového průmyslu. Samotné GT-R. Je až s podivem, že Nissan dělá na jednu stranu šílenosti typu Qashqai a pak vyrukuje s touhle mašinou. Auto je to, jak kráva a divím se, že takový obr dokáže jet tak rychle a mrštně. A je za skvělou cenu. To je taky, ale problém tohoto auta. Už jich tady jezdí spousta. Naštěstí si ho ale kupuje jiná sorta lidí, než ta co jezdí v kdysi “posh” Audi R8, z kterého vždycky vyleze plešatej borec s nadváhou a v triku s krokodýlkem. Nissan právě odjíždí a čekám nějaký “závodní” zvuk. Nic takového se nekoná a GT-R kolem mně projíždí se zvukem Nissanu Note.
Procházíme pod Jiráskovým mostem a už po nás loudí labutě. Kotví zde spousta krásných lodí, třeba taková Blanice. Jednoduchá lodička, která si jen tak pluje po Vltavě a přepravuje lidi na Císařskou louku třeba. Musí to být krásné povolání, řídit loď. Vzpomínám si, jak mě jako malého nechal kapitán parníku Poseidon kormidlovat pod Čechovým mostem. Vždy když půjdete kolem mostu na Vltavě, všimněte si, že na obloucích mostu jsou kosočtverce, pod ten prostřední se lodě trefují. Říční loď reaguje poněkud zvláštně. Otočíte kormidlem a nic se neděje. Otočíte jím co to de a pořád nic. Najednou se začne loď sunout směrem kam jste točili a tak hned točíte na druhou stranu, protože nábřeží už je velmi blízko. Točíte a stále se nic neděje. Ale teď se loď okamžitě točí na druhou stranu a tak se takhle prokličkujete až pod most, který jsem projel přesně pod žlutým kosočtvercem, jak poznamenal kapitán.
Míříme k restauraci Vltava, ve které jsem v životě nebyl a procházíme pod Palackého mostem. V těchto místem kotví podle mě snad ta nejelegantnější loď, která je na Vltavě. Krásná vyhlídková loď Regent. Vždycky když jí vidím, tak si to nesmírně užívám. Od Regentu pokračujeme podél vody ke starému železničnímu mostu. Počasí je skvělé. Tak akorát, neprší, ani nesvítí slunce takže nemusím nesmyslně krčit obličej. Z nábřeží stoupáme na chodník a jdeme podél kubistických domů pod Vyšehradem. Kontroluji situaci za sebou a vcházím do tunelu ve vyšehradské skále. Tady se nám naskytne příležitost vidět místní přístav. Je tady mnoho zajímavých lodí, třeba Štír II. nebo Hippocampus. Procházíme kolem Podolské porodnice, kde jsem se narodil a po cyklostezce jdeme směrem k plaveckému stadionu. Zjišťuji, že se mi chce na malou stranu. Kontroluji terén. Po pravé staně se nachází křoví, ale není dostatečně maskující. Jdu dál a konečně u botelu Racek nacházím podmínky, kde mohu v klidu konat. Po vykonání se vracím na kurz. Procházíme kolem Žlutých lázní. Nikdy jsem nepřišel na to k čemu jsou dobré. Na plakátech vidím lidi, kteří se v létě opalují u azurově modré Vltavy a v zimě nadšeně běžkují. Kolem azurově modré Vltavy. Kdo by takové nesmysly dělal, myslím si a přicházím na přechod, který mě navede na Jeremenkovu ulici.


Jeden květinář tuhle přišel o práci, ale mohl si za to sám. Vždycky popletl
objednávky. Jedna žena dostala kytky, objednané manželem, který byl na služební cestě. Byla poněkud překvapena, když u kytice našla lísteček:
"Přijměte naši upřímnou soustrast."
Daleko více však byla překvapena právě ovdovělá žena, z jejíž kytice vypadl lísteček:
"Je tu tepleji, než jsem myslel. Škoda, že tu nejsi také."


Zde na rohu v mlékárně zakupuji předražený energetický nápoj od giganta, který má ve formuli 1 dva svoje týmy. Dále kupuji tatranku, která svůj tým ve formuli 1 zatím nemá. Vkládám je do batohu, kde mám také suchary z domova. Jeremenkova ulice se mi zdála vždycky krátká, opak je však pravdou. Člověku zabere přes dvacet minut, než se přes ní dostane. Projdeme kolem několika obchodů s autodoplňky a jsme na křižovatce u hotelu Barceló. Tam pokračujeme směrem k Budějovické, ale na první odbočce točíme doprava a motáme se mezi, tuším že, prvními typy panelových domů. Jdeme kolem obchodu, kde prodávají potřeby pro kadeřnické salony a promotáme se až na hlavní ulici, na které jsou garáže Budějovické aleje. Tuto silnici přejdeme a jsme na parkovišti polikliniky. Tady o kus dál je cykloprodejna, kde jsem si před třemi lety chtěl zakoupit ventilek značky Tufo na svoje galusky. Řekli mi, že je nemají, ale ať si zavolám za týden a dali mi vizitku. Doteď jsem tam nezavolal a tak kolem prodejny procházím co nejméně nápadně. Pokračujeme silnicí za poliklinikou a na první odbočce točíme doprava. Jdeme rovně dokud se cesta nezatočí doleva. Pak odbočíme doprava. Pokud jsme správně, měli bychom teď vidět ceduli na zimmer-frei, fenomén první poloviny devadesátých let. Cedule tu skutečně je a tak můžeme bezpečně pokračovat směrem dolů. Po levé straně se vynoří velmi zajímavé bytovky. Vypadají jako by měli základ v panelových domech, ale jsou kaskádové a na jedné straně mají pásová okna a z druhé strany mají balkóny. Velmi pěkné bydlení.
Když dojdeme až dolů, vyjdeme u nějakého autosalonu, kde prodávají vozy koncernu VW, tedy nic extra zajímavého. Jdeme na parkoviště a přecházíme silnici. Chodník nás vede pod nějakou odbočku z jižní spojky a později i pod spojkou samotnou. V těchto místech vidím ceduli “Braník 3,5km” a říkám si, že tudy půjdu cestou zpátky. Kdybych tak věděl jaká pitomost to je. Mezitím přecházím silnici a jdu podél továrních budov a do Krčského lesa. Hned za kamenným podchodem točíme doprava a jdeme lesní cestou nahoru. Na první křižovatce točíme doleva a potom pořád rovně. To, že jsme na správném místě nám potvrzuje maringotka se včelími úly. Opět zjišťuji, že musím na malou stranu. Podivuji se nad tím, protože jsem dnes vypil jen hrnek čaje. Volím tedy místo dostatečně daleko do včel a konám. Vracím se zpět na lesní cestu a konzumuji pár sucharů. Na konci cesty točíme doleva, na úzkou asfaltovou komunikaci. Tou sejdeme až k tenisovému klubu. Zde parkuje černá Alfa 155. Ano přesně ta Alfa, se kterou jezdil první páníček komisaře Rexe v populárním rakouském seriálu. Odsud pokračujeme podél brány ke zjevně opuštěnému komplexu Interlov. Bránu míjíme a jdeme po schodech podél jižní spojky. Tady si dáme velký pozor. Je zde dům, který neoprávněně obývají cikáni. Volím velmi rychlé tempo, jenže ruka osudu zasahuje. Zpoza plotu vyjde snědý namakanec a tykajíc mi se ptá, jestli je na Roztylech zámečnictví. Odpovídám, že nevím. Dále chce vědět kolik je hodin. Kouká na moje minimalistické Swatch Propre za 1500 kč a děkuje. Z těch hodinek by mu moc nekáplo. Loučíme se tedy a já, neustále kontrolující pozice na šesté hodině, rychle mířím k Roztylům. Zde se mi hodí, že moje cesta pokračuje po lávce do Záběhlic a ne k Roztylům. Tento úhybný manévr mě ochrání a posyktne mi čas se ztratit, kdyby si to s těmi hodinkami přeci jenom cikáni rozmysleli.

Říká jeden manažer kolegovi z jiné firmy:
"Hledáme nového účetního."
"Hele, a nenajali jste vy nového před pár týdny?"
"Jo, to je právě ten, kterého hledáme."


Vycházím tedy na lávku u centrály T-Mobilu u Roztyl. Tady se zastavuji a sleduji provoz podemnou. Pozoruji také počasí a panorama Prahy. Po vykoukání se dosyta vcházíme do vilové části Záběhlic. Jdeme kolem parku Geologického ústavu ČR a pak, když zahneme doprava i kolem brány ústavu samotného. Když máme po pravé straně bránu ústavu, musíme jít doleva podél řadových domků. Na konci ulice točíme doprava a jdeme po schodech dolů. Ještě před tím, se ale chvíli pokocháme trucktrialovým speciálem zaparkovaným na jedné zahradě. Nemusí to být špatná zábava. Koupíte od vojáků jednu těžkou Tatru, upravíte jí a jdete závodit. Po tom co jsme sešli schody nejdeme sympaticky vzhlížejícím podchodem, ale točíme doleva. Nyní jdeme rovně, můžeme jít klidně po silnici, neboť tady nic nejezdí. Když dorazíme na hlavní silnici se zelení mezi jízdními pruhy, uvidíme na rohovém domě ceduli na psí kadeřnictví. Jdeme k podél tohoto domu a dále točíme pravo. Vylezeme zpoza zvukových bariér a po zdolání přechodů, jsme u dealerství Renaultu. Pokračujeme až k odbočce k TOP hotelu Praha. Kdysi jsem byl uvnitř tohoto samozvaně prestižního hotelu. Když vezmete panelák, dáte do něj zábradlí natříkané zlatou barvou a dáte tam vodotrysk, nedělá to z vás něco prestižního a už vůbec ne něco TOP. A k tomu ještě ta “lukrativní” poloha. Na odbočce tedy v žádném případě netočíme ke snu menežerů, ale jdeme stále rovně směrem k Mercedes-Benz fóru. Zde zběžně zhodnotíme vzhled nové třídy E a jsme u dealerství Chrysleru. Wrangler nevypadá vůbec zle, to samé platí i to Commanderu. Točíme doleva a jdeme až k autobusovým zastávkám. Tady se potřebujeme dostat na druhou stranu k těm panelákům. Nebudeme přebíhat silnici, je tam podchod. Když vycházíme z podchodu, jdeme vlevo podél nějaké elektrostanice. Pokračujeme ulicí dál rovně až k hypermarketu. V těchto místech bydlí spolužačka ze střední, se kterou jsem, ale nikdy nepromluvil ani slovo. Nápad zazvonit jestli není doma asi není moc chytrý. Jdeme tedy dál kolem kadeřnického salonu a přecházíme silnici. Nyní už máme v zorném poli výškové hotely na Opatově. Několika podchody se dostáváme k budovám Skansky a jdeme k opatovským hotelům. K nim si cestu zkrátíme přes palouk. Kdybychom šli na palouku doleva, tak se dostaneme až na metro Háje. Nyní jsme ale u hotelů. Na okolních zdech je nasprejováno spousta nápisů v azbuce. Tady u těch hotelů je velmi zvláštní místo - hřbitov uprostřed panelákového sídliště. Nevím, jestli ho sem naprojektovali při stavbě jižního města nebo jestli už tady byl odjakživa. Myslel jsem, že to zjistím, třeba z filmu Panelstory, ale ten se odehrává vyloženě na Hájích. Pokračujeme směrem k supermarketu a jdeme přes lávku, na kterou navazuje dlouhá “terasa” s vietnamskými obchody. Na konci je restaurant palma a také sál, kde jsme měli zahájení školního roku střední školy. Chvíli postojím na místě, kde jsem stál když jsem šel do prváku. Pak přejdu na místo, kde jsem stál když jsem šel do druháku a do třeťáku. Po chvíli vzpomínání scházím po soustavě nakloněných rovin k místní knihovně a jdu k parkovišti. Vzpomínám, jak jsem zde v mraze chodil dokola, protože jsem do školy přijel o hodinu dříve. Poblíž je, mezi studenstvem oblíbený, podnik Pražanka, ve kterém jsem byl za čtyři roky dohromady asi tři hodiny. Usedám na lavičku v parku a pozoruji školu, která je hned naproti. Napadá mě, že bych se mohl podívat dovnitř. Přeci jen jsem tam nebyl rok a tři měsíce. Vchodové dveře jsou na kartu, kterou mám stále doma, ale ne u sebe. Jak se tak ale dívám, vypadá to, že se dá jít dovnitř i bez ní. Osměluji se a jdu po chodníku ke škole.


Číšník nese hostu polévku a máčí si v ní palec.
Host říká:
"Co si máčíte svůj palec v mý polívce, sakra!"
A číšník na to:
"Doktor mi říkal, že ho mám mít v teple."
"Tak si ho strčte do prdele."
"Tam ho mám, když neroznáším."


Před ní stojí tři dívky. Pamatuji si je když byly v prváku. Docela přibraly. Nepoznávají mě, vlastně mně ani nezaregistrují a já nepozorován vcházím dovnitř. Jdu udělat to, co sem dělal vždycky jako první. Podívám se na změny v rozvrhu. Tam stojí profesor ekonomiky. Podívá se na mě a zvolá “Aaaa.” Ptám se ho jestli si na mě pamatuje. Odpovídá, že samozřejmě ano. Ani se nedivím. Můj maturitní výkon z ekonomiky byl opravdu nezapomenutelný. Ptá se, co tady dělám a já odpovídám, že si jdu zavzpomínat. Chvíli se jen tak bezcílně procházím a pak zamířím do učebny počítačové grafiky. Zde vidím starého, dobrého učitele, jak něco vysvětluje něco v pitomym photoshopu. Chvíli stojím za studenty a pozoruji výklad. Pak profesor kouká po místnosti a odchází do kabinetu. Jdu za ním a až tehdy si mě všímá. Hovoříme o tom, co je na škole nového, o mojí pracovní situaci a tak vůbec. Pak potkávám školníka, se kterým jsem vždy diskutoval o F1. Oba se shodneme na tom, že už to neni to, co to bejvalo a já opouštím školu. Nyní mě čeká cesta zpět s novou výzvou, která se jmenuje “Braník 3,5km”.

čtvrtek 8. října 2009

Den 19

Den po příjezdu kotroluji poštu. Překvapivě se nikdo neozval. Jdu se tedy podívat na pracovní příležitosti. Stejně je to zvláštní. Proč jsem musel letět zrovna já? Proč si marketér nabral svojí Xtou sekretářku? Proč jsem nemohl dělat měsíc bez platu? Nebo do konce roku se sníženým platem? Takhle to přece nejde. Ze dne na den. Proč obchodnice, která srala všechno možné dostala trojnásobně větší odstupné než já?
Mno. Nakonec nacházím inzerát na jednorázový zlom nějakého časopisu. Chvíli otálím, přemlouvám Xavera aby tam nepsal a nechal mi to. Nakonec tedy píšu a přikládám ukázky prací. Samozřejmě se nikdo neuráčí odpovědět. Zajímavé je, že Xaver jako vždy porušil svůj slib a napsal tam. Jemu odpověděli to, že zlom už je dávno zadaný. Když už je dávno zadaný, uvítali bychom kdyby ten dávno zadaný inzerát stáhli z nabídky.
Několik dalších dní kontroluji stránky s nabídkami práce, ale nikde nic, kde bych měl alespoň teoretickou šanci na úspěch. Doma mi je neustále vyčítáno, že jsem měl zůstat ve Včele. Můj argument, že by mě po zkušební lhůtě stejně nejspíš vyhodili nikdo nechce slyšet.
Přemýšlím co dál dělat. Napadá mě, že bych si mohl zahrát. A jak se tak řítím s rally speciálem po tratích příbramské rally, napadá mě, že bych si mohl kreslit v křivkách. Nějak jednoduš, nekomplikovaně. Ale na co by mi bylo kreslení? Mám nápad, založím si nějaké stránky, kam si budu malůvky dávat. Co bych si asi tak měl malovat? Ne, všechno zpět. Budu popisovat, jak jsem se stal nezaměstnaným a doplním to obrázky. Lidé se potřebují smát někomu, kdo ztratil práci. To je bez debat.
Zakládám tedy Deník nezaměstnaného. S grafickými vzory, které mi blogger nabízí nejsem moc spokojen a tak si vytvářím vlastní hlavičku. Chvilka práce v illustratoru a myslím, že jsem si celkem podobný. Teď by to chtělo titulek. Jakým fontem? Ahhh, všechny sou blbý. Naklikám si to ručně, aspoň to půjde ke kresbě. Přidávám první texty a druhý den přidávám i efektní mapu odkud kdo přichází. Tu jsem odkoukal, od jednoho švéda, na jehož fotoblog pravidelně docházím a obdivuji krásy nordického venkovského života. Pokud by vás blog zajímal, zde je odkaz.
Píšu další texty a mapka už sbírá první tečky a první vlajky. Zajímá mě kolik by sem mohlo přijít lidí a tak přidávám počítadlo. Jenže když už ho dám do kódu, je na špatném místě. Píši tedy Bernardovi, který se v kódech vyzná a za chvíli je počítadlo na svém místě. Zbytek dne už jen mačkám F5 a koukám kdo přichází a odchází. Bernard dává odkaz na jedno fórum a v jednu chvíli sem klikne enormní množství lidí. Hřeje mě pocit, že i když psát vůbec neumím a i texty jsou velmi nezajímavé, porážím v návštěvnosti blog mého bývalého kolegy, šéfredaktora, který se nad svými tématy musí pracně zamýšlet a formulovat.
Přicházejí také první komentáře. Jsou od bývalého kolegy, který se potupně kaje. Díky tomu, se mohu proplížit na jeho blogy a do noci úchylně hltat texty, které nebyly určeny pro mě.
Když už jdu konečně spát s pocitem dobře vykonané práce, přijde mi, že už jsem se dlouho nehýbal. Nadešel čas pro plánování extrémního pochodu po Praze.

úterý 6. října 2009

Na vesnici - Den 3

Jsem probuzen rámusem a neustále odjíždějícím a přijíždějícím vozidlem. Zdá se, že strýc se pustil do instalatérských prací. Je to velmi schopný člověk. Všechno si udělá a opraví sám. Jdu do přízemí a vidím, že dveře do sklepa jsou pootevřené. Nechávám je tak a jdu si udělat housku s hermelínem. Takto vybaven se ke dveřím vracím a jdu po schodech dolů. Tam už strýc připravuje nářadí. Zaujal mě nahřívač plastových trubek. Jedná se o něco jako pájku, ovšem se speciálním kopytem na trubky. Na kopyto se přiloží dvě plastové trubky, chvíli se nechají nahřát a pak se spojí. Musíte je ovšem spojit správně, protože je už nerozlepíte. Chvíli jen tak postávám a vedeme řeč. Pak mi strýc řekne abych šel k němu a abych přinesl necky. Necky nacházím a pokládám je pod trubku, která přivádí vodu do domu. Strýc bere “fričku” a řeže. Za chvíli zjišťujeme, že starosta zapoměl uzavřít uzávěr, protože máme po kotníky vodu. Podobně zaplavené je i uhlí, které je v místnosti skladováno. Zábavné je, že frička díky zvlhnutí začíná probíjet a tak ji vypojujeme. Strýc běží ke starostovi a já vynáším vodu v kýblech. Po chvíli zjišťuji, že domácí tepláky, pantofle a světlé ponožky nejsou tím nejvhodnějším oblečením, protože jsou zaprvé promáčeny a zadruhé má voda černou barvu, díky tomu, že se do ní vylouhovalo uhlí. Není ale čas se jít převléknout, protože voda z otvoru po trubce stále vesele teče.
Po chvíli už je proud tak slabý, že není potřeba nosit kýble. Přichází strýc a začíná měřit trubku, která půjde do zdi. Na ní se navaří kohout. Ten uzavřeme a starosta bude moci otevřít hlavní uzávěr. Vše jde podle plánu a máme naškvařeno. Teď už jen stačí dotáhnout trubku v místě, kde navazuje na obecní vodovod. Strýc bere do ruky francouzák a statečně dotahuje. Je dotaženo a kohout se zavřel. Strýc volá starostovi, že může pustit hlavní uzávěr. Nyní musíme navařit další trubky. Důležitá je ta, na které bude vodoměr. Do trubky se navaří dva adaptéry, na které se vodoměr připevní. Strýc, ale zjišťuje, že jeden adaptér navařil špatně a že měl pouze tyto dva. Musíme tedy do Čechtic pro nový. Sedáme do strýcova vozu. Pamatuji když to auto kupoval. Bylo v dobrém stavu, ale dnes je z něj už opravdu pracovní auto. Všude písek a prach, výplň ve dveřích úplně zmizela a čouhá jen drát na otevření dveří. Strýc jede jako vždy velmi svižně. Jednou rukou kouří cigaretu a druhou točí volantem. Když přeřazuje, tak zásadně tou rukou, kterou před chvílí držel volant. Ruka s cigaretou je stále ležérně položena na okýnku. Moje zkušenosti z počítačových her mi řikají, že toto není nejlepší přístup. Řadí zbytečně pomalu a rukou na volantě v poloze 12:00 si auto před zatáčkou rozhodí jen velmi těžce. Těžko by také správně reagoval na náhlé... Nějaké náhlé nebezpečí. V tu chvíli se mi vybavuje veselá historka, kterou jsme prožili s Xaverem při testovací jízdě Smartu na Orlické přehradě. Když jsem si zkusil co to je řídit skutečné vozidlo byl Xaver nervózní z toho, jak blízko jsme pravému okraji cesty. Po cestě zpět, když Xaver řídil, jsme to diskutovali. Můj argument, že přeci nemůžu jet prostředkem silnice, co kdyby se něco ze zatáčky vyrojilo, se Xaver chystá podlomit názornou ukázkou. Tvrdí, že kdyby se něco ze zatáčky vyřítilo, zkušený řidič ihned uhne a jen tak ze srandy si najel do zatáčky běžnou stopou, tedy uprostřed silnice. Jaké bylo ovšem jeho překvapení, když se ze zatáčky vyřítil Citroen C5. Xaver tedy skutečně uhnul, ale zarudlé tváře a tlumené překvapení jasně ukazovali na syndrom stažené prdele.
Tak jsem se zasnil, až jsem nepostřehl, že už jsme v Čechticích. Zastavujeme u instalatérství a čekáme na majitele až dorazí. Mezitím si dobu krátíme hovorem o vozidlech. Strýc se mě ptá, kdy a jaké budu mít auto. I kdybych náhodou udělal řidičák, tak moje představa o ideálním voze je velmi odlišná od jeho. Smart ForTwo s dieslovým motorem by mi opravdu vyhovoval. Nízké poplatky za všechno, originální vzhled a skvělá výbava. Sice to nejede, ale chystá se silnější motor se stále stejnou spotřebou, takže cestující budou vymrštěni na 100 km/h za vskutku briskních 16, 8 sekundy. Strýc namítá, že je to stále příliš mnoho a že je to až nebezpečně pomalé. Ironicky tvrdím, že na české rychlostní limity to bohatě stačí a ten, kdo jede rychleji je bavoráckej vrah a já doufám, že bude zatčen. Strýc svadí řeč na motocykly, které mě vůbec nezajímají. Říká, že už na to nemá čas a že “efječko” prodává. Říkám, že si má koupit Moto Guzzi a leštit jí. Strýc opáčí, že to není jeho krevní skupina a ptá se, kde ten prodavač je.
Prodavač vychází ze vchodu. Už tady byl dávno. Strýc jde tedy koupit adaptéry a já zůstávám v autě a pozoruji čechtické náměstí. Už dlouho jsem tady nebyl, ale nezdá se, že by bylo něco jinak. Možná obchodní dům v dálce změnil nájemce, nevím. Strýc vychází z prodejny a vracíme se. Dorazili jsme však akorát na oběd, což znamená, že dál už musí strýc pokračovat sám. Po obědě mě musí zavézt do Vlašimi na autobus. K obědu jsou bramborové knedlíky se špenátem a s nějakým masem. Maso ignoruji a podivuji se nad špenátem od babičky. Přijde mi, že špenát vaří, vaří a vaří dokud není ze špenátu zelená kaše. Konzumuji a v hlavě si přehrávám scénář toho co bude následovat. Umýt, převléct, sbalit, rozloučit, odjet do Vlašimi, předběhnout ve frontě, zaplatit, nasednout. Přesně podle plánu nasedám do auta a jedeme do Vlašimi. Zde se loučím se strýcem a přeju mu aby instalatérství úspěšně zvládl. Fronta na nádraží je překvapivě malá a já vybírám pohodlné místo v prostřední části autobusu. Pan Otec a syn s námi nejedou. Opět sedím sám a přemítám nad tím, že tento víkend si musím zopakovat. Za čtrnáct dní se sem opět podívám.

pondělí 5. října 2009

Na vesnici - Den 2

Po probuzení chvíli mžourám do stropu. Už několik let vidím stále to samé. Prasklinu a lustr. Po chvíli uvažování nad tím co by se dalo s lustrem a prasklinou dělat za vylomeniny vstávám a otevírám okno. Venku je slunečno, ale zima. Z lesů stoupá pára a zemědělci na polích jezdí na svojí západní orací technice. Scházím do přízemí. Po cestě si v mezipatře beru z lednice hermelín. Přicházím do kuchyně a dělám si snídani. Housku s hermelínem a mléko. Usedám k televizi a probírám se programem. Nakonec kotvím u obligátního Discovery channel a poslouchám slovenský dabing. Zjišťuji, že se vysílá jakýsi pořad s názvem v maďarštině. Ze slovenského dabingu na maďarské verzi slavnéhu US kanálu odhaduji, že v pořadu jde o to, co všechno moderátor vydrží. Jednou ho srazí hráč amerického fotbalu, jednou bourá v automobilu. Moderátorn nám po každém karambolu sděluje, že to naozaj bolelo a já se nedivím. Čemu se ale divím je četnost reklam. Každých deset minut se objeví bledě modrá plocha s nápisem “REKLÁM” a drsnou maďarštinou je mi v upoutávce na další pořady představována tattoo minorita v Miami. Jak u toho někdo může vydržet celý den?
Jsem nasnídán a televizi vypínám. Přemítám co dělat. Mohu se jít projít po vesnici. Do toho se mi moc nechce. Mohu se jít projít do lesa. Ani do toho se mi moc nechce. Chvíli koukám z okna na zahrádku a můj pohled sjede na poctivě vyrovnaná polínka na přitápění. Ano, to je ono. Nasekám další polínka. Oblékám se do montérek a flanelové košile. Protentokrát oželím, že je můj outfit “po někom”. Jdu na dvorek a hledám propriety k sekání. Špalek nelze přehlédnout. Stejně tak, ale nelze přehlédnou cákance krve a kousky slepičího peří, kterými je pokryt. Nasazuji si pracovní rukavice a špalek kruhovými pohyby přesouvám na správné místo. Nyní si musím sehnat sekeru. Bohužel nenacházím švédskou štípací sekeru s dutým ostřím a ergonomickým topůrkem navrženým Hansem Petrikem Personem. Nacházím ale její orezlou kolegyni s podivným plastovým topůrkem. Na topůrku je vylisováno upoznění abych nosil bezpečnostní rukavice. Podívám se na svoje ruce a bezpečnostní rukavice nevidím. Vidím pouze pracovní rukavice. Protentorkát to risknu a lezu do kůlny pro špalíky dřeva. Vyhazuji je ven a tím i rozháním slepice, které zkoumaly černou skvrnu na místě, kde stál původně špalek. První várka špalíků je venku a prvního kanidáta pokládám na jeho vetšího kolegu. Chvíli se vrtí, ale za chvíli je usazen. Teď ho jen správně trefit. Rozmáchnu se a praštím sekyrou. Témeř jsem zasáhl, ale špalík je jen oholen na levé straně. Znovu se rozmáchnu a sekám. Tentokrát už to bylo lepší a špalík se rozletí na dvě poloviny. Beru další a sekám. Aj. Je tam suk a sekera uvízla. Na tuto variantu jsem připraven a sekeru se špalíkem otáčím o 180 stupnů. To znamená, že tentokrát praštím plochým koncem sekery přímo do podstavce. Tento postup několikrát zopakuji a nakonec suk povolí. Takto strávím asi 3 hodiny. Ruce mě začínájí pálit a já sundavám rukavice abych zjistil proč. Hned je to jasné. Asi před hodinou se mi na ruce udělal puchýř a právě prasknul. Říkám si, že jako první seznámení se štípáním po dlouhé době by toto mohlo stačit a rovnám nasekaná dřívka do kůlny. Ještě, že mám alespoň pracovní rukavice. Před tím, než jsem začal sekat, byla zem pokryta slepičinci a jak dřívka padala tak se o slepinče “otřela”. Dřívka jsou porovnána a já odcházím zpátky domů.
Přes okno, se na mě mračí asi čtyřicetiletá krásná blondýna. Na to, že se na mě ženy mračí jsem zvyklý a tak ani nezdravím a jdu si umýt ruce. Při tom mi babička oznámí, že blondýna je sestřenicí mojí matky. Dávám na vědomí, že informaci jsem pochytil a odcházím do svého pokoje. Zde sedím a přemýšlím co budu dělat nyní. Dolů jít nemůžu, tam nejsem vítán. Nakonec si beru repelent, stříkám si nohavice a odcházím k lesu.
Procházím kolem okrajových domů a přecházím silnici abych se po chvíli ocitl v áleji. Během cesty se rozhoduji, že půjdu mojí starou trasou, kde jsem testoval všechna svá horská kola. Po chvíli v áleji končí stromy a já mám možnost rozhlednout se do krajiny. Zastavuji se tedy o rozhlížím se. Je to opravdová krása. Po dlouhé době mi nevadí, že slunce svítí a pálí. Moje světloplachost je ta tam. Nevadí mi, že stojím u zarostlého příkopu, kde může číhat zmije. Z rozhlížení mě vyruší dobře známý zvuk. Zetor 7245. Projíždí kolem a já tentokrát vzpomínám na tento stroj. Zrovna na okolních polích jsem jako malý doprovázel dědu, který jednu dobu jezdil právě na 7245. Pamatuji si, jak obrovský boční náklon traktor snese a taky jak snadno se zahrabe.
Pokračuji polní cestou směrem k lesu. Jdu kolem obrovské hromady dolarů. Ne, to nejsou dolary. Při bližším zkoumání zjišťuji, že je to něco úplně jiného. Ano je to obrovská hromada hnoje. Smrdutý puch mě nutí ke zrychlení a za chvíli jsem u lesa. Zde musím zvolit jistá opatření. Abych nebyl napaden kancem, nebo zmijí, musím šoupat nohama. Tak dám zvířátkům vědět, že tady jsem a namlouvám si, že to pochopí správně a utečou. Za zvuku šoupání tedy vcházím do lesa. Překvapuje mě chlad a ticho jaké zde panuje. Za neustálého šoupání pokračuji po lesní cestě a z obličeje si stírám pavučiny. Říkám si, že by nebylo zlé mít svůj vlastní les. Postavit si tam srub z kelohonky a zakoupit terénní vůz Aro 243 Standard. Sem tam jít do svého lesa pro napadané větvě, ty nasekat a porovnat. Potom je slepit, znovu nasekat a znovu porovnat. A takto pořád dokola. Velmi se mi tato myšlenka zamlouvá a čím hlouběji sem v lese, tím méně si uvědomuji, že bych neměl elektrický plynový proud a ani elektrický plyn. Po hodině chůze přicházím na osudové místo. Asi před měsícem, jsem tu naprosto šokován potkal zajíce. Stál uprostřed cesty a ukusoval trávu. Zpozoroval mě a vrhl na mě vražedný pohled. Bylo jasné, že jsem ho vyrušil, že má někde kolem malá zaječí selátka a že po mě, jako správná zaječí bachyně, půjde. Začal jsem chmátrat po noži za doprovodu dupání a tleskání. Zajíc mě pozoroval a pak s opovrhujícím pohledem utekl kamsi do lesa. Já jsem, naprosto nadšený, jak hrdinsky jsem se zachoval, pokračoval v cestě.
Najednou vidím dvě auta. Pro jistotu beru nůž, kdyby se na mě odněkud vyřítila lidská bachyně. Po chvíli je vše jasné. Borůvkáři. Ilegálními hřebeny rvou celé trsy. Tázavými pohledy koukají na mě, na nůž, a znovu na mě. “Dobrý den,” řeknu. Odpovědi se mi však nedostane a tak pokračuji dál.
Když vycházím z lesa potkávám volně stojící lakatoš. Lakatoš je takový lesní bagr. Jsem udiven, že v době, kdy mají místní svoje John Deere traktory a CLAAS kombajny nejnovější specifikace, nemají také něco nového do lesa. Práce v lese je na nové stroje asi příliš tvrdá.
Vracím se do vesnice a vidím, že Renault Scénic, který patřil mračící se blondýně, už před domem nestojí. Skvělé, mohu do přízemí a jdu se najíst. Babička mi říká, že zítra, v den mého odjezdu, přijede strýc a bude měnit vodovodní potrubí. Mám se tedy na co těšit.

pátek 2. října 2009

Na vesnici - Den 1

Konečně pátek. Rychle snídám a kontroluji batoh. Vše je na svém místě a ověřuji si ještě jednou v kolik a odkud odjíždí autobusy. Vyrážím.
Po hodině chůze jsem v Podolí a jdu si koupit sýry. Ano, před cestou k babičce si musím sám nakoupit doplňkovou stravu, protože je prý neslušné vyjídat cizí lednici. Základních potravin se to netýká. Po dlouhých minutách přepočítávání jdu k pokladně a platím stravenkami. Vše jsem propočítal správně. Vybaven nákupem pokračuji přes Budějovickou a Krčský les a zanedlouho jsem na Roztylech. Je tu už veliká fronta a já se nenápadně řadím doprostřed. Po chvíli přijíždí první autobus, ale ten údajně nejede na Vlašim. Přijíždí druhý, který už je označen cedulkou “Vlašim” a přijíždí tak šikovně, že jsem mezi prvními co nastupují. Platím, vybírám sedadlo a usedám. Přede mě si sedá mladá slečna, která okamžitě usíná. Nikdy jsem nechápal, proč lidé usínají na tak riskantních místech. Mohou být velmi snadno okradeni, či jinak poznamenáni. Po chvíli jsem ovšem slečnu prokoukl. Díky tomu, že spí, sedí sama. Nikdo jí nechce rušit a ptát se, jestli je zde volno. Já sedím také sám. U mně je to však dáno nesympatickým zjevem. Za mě si sedá Pan Otec a jeho syn. Pan Otec má charakteristický hlas. Mluví velmi pomalu a dává si záležet na výslovnosti, i když má jisté jazykové vady. Také se mi zdá, že má malou kapacitu plic. Velmi často se nadechuje. Jeho syn je pravděpodobně žák druhého stupně základní školy. Jedou asi na chatu a syn si sebou bere učení. Má toho opravdu spousty, o čemž je informován celý autobus. Pomalu vyjmenovává předměty a Pan Otec ho v tom podporuje otázkami typu “A co z matematiky, máš něco? Budeš zase něco vytýkat?”
Autobus sjíždí z dálnice na silnici k Benešovu. Bohužel musíme projet kolem nejhrůznějšího místa v republice. Ano, sen princezen a princátek z katalogových domků. Samotný Hotel Sen. Nevím, jak popsat to co cítím a vidím. Ty tvary, ta barva, ta okna, ta brána, ty věže, ta “v. i. p.” zeď. K tomu není potřeba něco dodávat. Sami se podívejte na oficielní stránky a zaposlouchejte se do zdobné a rafinované hudby.
Před Benešovem nás zastaví zácpa. Pan Otec, který ví všechno nejlépe, pronese něco ve smyslu, že je to blbě udělané. Zácpa pomine a autobus zastavuje nejdříve u supermarketu a potom na nádraží. Pokračujeme směrem na Vlašim a já už v dálce vidím Blaník. V Domašíně si všímám brány do parku, který vede až do Vlašimi. Nikdy jsem tam nebyl, ale rád bych se tam podíval. Pan Otec, jako by mi četl myšlenky, prohlásí, že to je největší park v Evropě, hned po tom Versailleském. Nejsem si tím jist, ale nemám šanci si to ověřit. Přijíždíme na Vlašimské nádraží, kde nás Pan Otec a syn opouštějí. Ještě před odchodem nás však stačí informovat, že zavolají matce, a zeptají se jestli je ještě v práci. Já také vystupuji.
Mám hodinu a čtvrt před odjezdem autobusu do cílové vesnice. Jdu se tedy projít až dolů na Žižkovo náměstí, které se rekonstruuje. Navštěvuji svou oblíbenou cukrárnu na rohu. Poručím si Dánský zmrzlinový pohár a vzpomínám na to, jak sem chodím už od dob, kdy byla cukrárna otevřena. Vzpomínám také na nákupy, na které jsme spolu s bratrancem, sestřenicí a babičkou jezdili. Do té doby bych se rád vrátil.
Dojídám pohár, platím a pomalu se vracím zpět k nádraží. Před služebnou Policie mě však odchytne od pohledu zmatená stará paní. Nemůže se prý dostat na služebnu. Sám to zkouším a skutečně. Oba vchody jsou zamčené. Je to zvláštní, protože služební vozidlo je v garáži a v patře se svítí. Na bráně, hned nad “schránkou důvěry” je vzkaz, že pokud by se někdo ocitl v tísni, nechť volá 158. Uznávám, že paní je v tísni a volám 158. Automat mi říká, ať vyčkám a jsem přesměrován. Příslušník zvedá telefon a já mu osvětluji situaci. Ptá se na jméno paní. Ptám se paní na její jméno a sděluji ho do telefonu. Příslušník říká, že má momentálně všechny chlapce v Divišově a proto navrhuje toto řešení. Paní ať se vrátí, do domova důchodců, kde bydlí a chlapci až se vrátí, se tam vydají situaci prozkoumat. Paní souhlasí a prý na ně počká ve svém pokoji. Tlumočím to do telefonu a hovor končíme. Paní se vydává do domova důchodců a já na nádraží. Tam jsem zatím jediný.
Po chvíli se začínají trousit i ostatní. Pan Otec a jeho syn nikde. Autobus přijíždí. Nastupuji a připravuji se na cestu. Během ní opět vzpomínám. Na každé místo mám vzpomínky. V dálce už vidím dva charakteristické kopce, které se překrývají. Ty kopce mám proježděné a prochozené jak to jen jde. Rád bych se tam vypravil i tento víkend. Během cesty kontroluji náklad sýrů. Vše je v pořádku a přijíždíme do cíle. Vystupuji a vydávám se do horní části vesnice. Jdu kolem domu, ke kterému náleží zahrada, na které vypukl ten požár roubenky. Po chvíli jdu kolem fotbalovho hřiště. Kdysi dávno byla cesta kolem lemována obrovskými stromy. Čas od času se stalo, že na silnici padla větev. Ale to se stane. Ve vesnici se s tím ovšem nepárali. Místo toho aby se o stromy někdo staral, tak je všechny pokáceli a dřevo prodali na rakve. Někdo si slušně namastil kapsu, protože stromy lemovaly dohromady asi kilometr a půl cesty. 
Přicházím před babiččin řadový domek. Není to žádný krasavec. Byl postaven v šílených 70. letech a tak si asi dovedete představit jak vypadá. I když. Na 70. léta je přeci jenom trochu jiný. Ale já ho mám rád. Spousta vzpomínek.
Zvoním a babička odemyká. Vítáme se a já se jdu ubytovat do patra. Budu ve svém oblíbeném pokoji. Jako jediný má okna na obě strany domu, takže vidím, jak do ulice, tak na pole a lesy. Kromě babičky a mně je zde i kočka. Je ohromně tlustá a jmenuje se Bobeš. Vzadu na dvorku je pes Ben, ke kterému jsem si nikdy nevybudoval vztah, a spousta slepic.
Po vybalení je čas k večeři. Jsou moje oblíbené škubánky. Kdysi jsme jich snědl na posezení šest až sedm. Dnes už po třech nemůžu a zapíjím je mlékem. Po několika hodinách bez cílného koukání do televize se jdu umýt a spát. Tady se mi spalo vždycky dobře. Zítra mě čeká náročný den.

čtvrtek 1. října 2009

Den 15

Dnes je čtvrtek. Náladu mám tak nějak stále nijakou. Na moje odpovědi na inzeráty nikdo nereaguje. Vůbec nikdo nic nenapsal. Co je tohle za způsoby? Rozumíte, kdyby napsali aspoň “Ty debile, tebe fakt neberem,” tak je to mnohem lepší, než nenapsat vůbec nic. Divná doba. Hřeje mě alespoň to, že zítra konečně odjíždím na víkend na vesnici. Pojedu autobusem z Roztyl. Chci si to užít a tak půjdu na Roztyly pěšky. Mám tam výbornou trasu, kterou popíšu někdy v budoucnu.
Dnešek se nese ve znamení příprav. Na mapy.cz si klikám trasu pochodu abych věděl v kolik vyrazit. Do batohu balím oblečení a kartáček. Nic víc není potřeba, protože pobyt na venkově nabízí spoustu možností, jak využít volný čas. Procházky po lese, procházky po poli, procházky po vesnici. Kdysi jsem se tu dopravoval pouze na kole. Ovšem před několika lety jsem udělal osudovou chybu. Prodal jsem své horské kolo a za velmi tvrdě vydělané peníze z brigády jsem si koupil překrásnou silničku. Celokarbonová přední vidlice, zadní stavba taktéž karbon, desetikolečko Campagnolo. Krásné kolo. Za ty tři roky sem na něm jel 3x, slovy třikrát. Poprvé v Praze. Vyrazil jsem naslepo podél Vltavy do Modřan. Dojel jsem až kamsi do Písnic, kde už bylo na můj vkus až příliš mnoho provozu, nehledě na to, že mi začala ucházet přední galuska. Otočil jsem se tedy a jel zpět. Je velmi vzrušující motat se s nášlapnými pedály a prázdným předním kolem mezi italskými turisty. A ještě si přimyslete směšný, přilnavý cykloobleček a zářivě zelenou helmu.
Zbylé dva cyklovýlety už byly příjemnější. Oba se odehrávaly právě u babičky. Byla tehdy strašná zima a rozhodně to nebylo taková krásná projížďka jakou jsem si vždycky představoval, když jsem sledoval přenos Tour de France. Při dlouhém stoupání si člověk uvědomí, že ten mazanec asi opravdu snídat neměl. Proklínal jsem sám sebe a se slzou v oku jsem vzpomínal na lesní cestu, kde jsem jen výjimečně potkal houbaře, Tatru 815 nebo další cyklisty. Jako silniční cyklista jsem ovšem tehdy ještě neskončil. Koupil jsem takové válce, které umožňují jezdit v místnosti. A já skutečně jezdil. Na počítači mi běžel dokument o Tour de France a já jezdil na místě. Po čase mě i tohle přestalo bavit a kolo je teď vystaveno v pokoji, kde jej obdivuje každá návštěva. Nikdo si zatím nevšiml vrstvy prachu, kterým je kolo pokryto a ani toho, že obě galusky jsou prázdné. Myslel jsem, že to kolo prodám, ale vůbec se mi do toho nechce. Pokud bych byl někdy nějakým zázrakem zaměstnán asi bych časem pořídil opět kolo horské. Ovšem takové, jaké jsem měl jako malý chlapec. Tedy přední pevnou vidlici, shimano deore a cantilever brzdy. Prostě návrat do devadesátých let.
Tedy, zavzpomínal jsem, sbaleno mám. Zítra vyrazím do míst, kde bych chtěl jednou umřít. Ne na zásah bleskem při opravě antény. Ne utopením se v odpadní jímce. Ne na následky poranění při pádu ze střechy,